Actief aero en het plankslijtageprobleem

In 2026 krijgen de Formule 1-wagens volledige actieve aerodynamica. De vleugels schakelen tussen twee standen: meer downforce in bochten en minder weerstand op de rechte stukken. Bestuurders schakelen handmatig in speciale activeringszones die de FIA aanwijst.

De regels laten ruimte om de rechte-stand uit te schakelen bij onveilige omstandigheden. Dat geldt bijvoorbeeld als er veel regen valt. Met te weinig downforce op nat wegdek kan een auto te onstabiel en gevaarlijk worden.

Onverwacht risico: plankslijtage

Teams ontdekten een onbedoeld probleem. Als de wagens met hoge downforce over rechte stukken rijden, drukken de krachten de auto zwaarder op het wegdek. Dat verhoogt het risico dat de houten plank (skid block) slijt of beschadigt. Plankslijtage levert strafpunten en zelfs diskwalificatie op. Dat bleek recent nog bij een dubbele diskwalificatie van een team.

De combinatie van hogere brandstof- en energiekosten door drag is al een aandachtspunt. Maar slijtage van de plank is een veel groter probleem. Teams en de FIA bespraken het onderwerp uitvoerig in technische en sportcomités.

Hoe de FIA het wil oplossen

De FIFA-ers (FIA) en teams werken aan praktische aanpassingen. Een oplossing die nu vorm krijgt, is het verkorten van activeringszones bij onveilige omstandigheden, zoals regen.

In de droge omstandigheden kan een activeringszone de volledige lengte van een rechte zijn. Bij regen wordt die zone veel korter of verdwijnt hij helemaal. Minder tijd in de rechte-stand betekent dat de auto korter onder de grootste verticale krachten zit. Zo neemt de kans op doorzuren van de plank af.

  • Kortere activeringszones in natte omstandigheden.
  • Mogelijkheid om rechte-stand in gevaarlijke situaties helemaal uit te sluiten.
  • Optie om in de regen alleen het voorste vleugelelement te laten schakelen, om het voorste gedeelte minder naar de grond te drukken.

Praktisch en voortschrijdend overleg

De FIA geeft aan dat er meerdere opties zijn besproken. De details worden nog afgerond voordat de regels officieel vastgesteld worden. Teams en de technische leiding willen een oplossing die zowel veilig als technisch haalbaar is.

Het onderwerp krijgt extra urgentie omdat dit seizoen al meerdere gevallen van overtollige plankslijtage zijn voorgevallen. Naast de recentste diskwalificatie waren er eerdere incidenten bij andere teams tijdens respectievelijk de Chinese en Bahreinse Grand Prix.

Uiteindelijk zoekt de sport naar een balans tussen veiligheid, eerlijke competitie en technische innovatie. De voorgestelde kortere activeringszones moeten dat mogelijk maken zonder de kern van de nieuwe 2026-regels te ondermijnen.

nl_NLNL