Koelproblemen kunnen tempo verdoezelen
McLaren-teambaas Andrea Stella waarschuwt dat je de kwalificatieresultaten in Mexico met voorzichtigheid moet bekijken. De lucht op hoogte is dunner. De raceomgeving is heet. Dat maakt koeling belangrijker dan op veel andere circuits.
Als je meer koeling nodig hebt, moet je soms de carrosserie verder openzetten. Dat kost aerodynamische efficiëntie. Volgens Stella kan dat snel veel tempo kosten.
Wat er in Mexico gebeurde
Lando Norris pakte pole met ruime voorsprong. Max Verstappen kwalificeerde als vijfde, ongeveer een halve seconde langzamer dan Norris. Oscar Piastri stond zevende op de grid.
Verstappen had problemen met grip en tractie. Hij sprak na de trainingen over een auto die bij langere runs te warm werd. Dat past bij het idee dat Red Bull in Mexico meer koeling nodig had en daardoor compromisseringen moest maken.
Hoe McLaren profiteerde
McLaren hoefde die grote aanpassingen niet te doen. Het team draait met relatief gesloten bodywork. Daardoor hield de auto zijn aerodynamica beter intact. Stella noemt de verbeterde koeloplossing van 2025 een belangrijke reden voor die flexibiliteit.
De McLaren-ingenieurs verwerkten veel innovaties in het koelsysteem bij de ontwikkeling van de 2025-auto. In Mexico kon het team onderdelen gebruiken die al beschikbaar waren. Dat leverde een voordeel op bij hoge temperaturen en bij de dunnere lucht op hoogte.
Concreet zichtbaar
Het verschil is ook visueel merkbaar. Red Bull liep meer openingen en louvres op de motorkap. McLaren liep veel meer afgesloten rond de motor. Die keuzes weerspiegelen de compromisafweging tussen koeling en aero.
Gevolgen voor race en strategie
De kwalificatie geeft niet automatisch de rest van het weekend weer. Stella verwacht dat Red Bull ondanks de problemen nog snel kan zijn in de resterende races. Maar in Mexico kan het nadeel groter uitpakken.
Tyre management blijft hier cruciaal. Volgens Stella moet de eerste ronde schoon verlopen. Als dat lukt, kan Norris in de race profiteren van zijn sterke lange runs. Piastri zal proberen vanaf plek zeven terug te vechten.
- McLaren: efficiënter koelsysteem, dichter gesloten bodywork.
- Red Bull: meer openingen nodig, aero-efficiëntie daalt.
- Belangrijkste racefactor: bandenbeheer en een rustige eerste ronde.
Kort samengevat
Mexico is geen ideale meetlat voor puur snelheid vanwege de koelingsvraag. McLaren kon voordeel halen uit zijn koelinnovaties. Red Bull lijkt in Mexico een koelcompromis te hebben moeten maken. Dat verklaart deels de onverwachte kwalificatieafstand.