Belangrijkste uitkomst
De stewards hebben verklaard waarom Lewis Hamilton een tijdstraf kreeg in de Grand Prix van Mexico. Max Verstappen kreeg geen straf voor de aanrijding bij Bocht 1. De stewards onderzochten meerdere momenten in de strijd tussen de twee coureurs.
De botsing bij Bocht 1
Het begon bij een inhaalpoging in Bocht 1 op ronde zes. Verstappen dook aan de binnenkant naar binnen. Bij het uitkomen van de bocht raakten de twee elkaar kort. Daardoor schoof Hamilton iets naar buiten.
De stewards oordeelden dat Verstappens auto bij het binnenste punt duidelijk voor Hamiltons spiegel stond. Dat betekent dat Verstappen recht had op de ideale lijn. De aanvaring bleef licht. Geen van beide auto’s liep schade op. Daarom kwalificeerden de stewards het als een racing incident en legden geen straf op.
Bocht 2 en Bocht 3
Na de botsing reden de auto’s korte tijd naast elkaar. Verstappen kwam op het gras bij Bocht 2 en keerde terug na Bocht 3. Hij verloor daarmee geen straf, volgens de stewards.
Bocht 4: twee onderzoeken
Kort daarna ontstond er op Bocht 4 discussie over het heringaan op de baan. Hamilton kwam met veel snelheid naar de hoek en blokkeerde. Hij ging de uitloopstrook op en sneed daarbij over het gras om weer vóór Verstappen terug te komen.
Dat leverde twee onderzoeken op. Het eerste ging over het niet gebruiken van de voorgeschreven asfaltuitloopstrook. De stewards vonden dat de auto te veel snelheid had om veilig die asfaltstrook te gebruiken. Daarom zagen zij daar een rechtvaardige reden voor.
Het tweede onderzoek behandelde of Hamilton door het verlaten van de baan een blijvend voordeel had behaald. De stewards besloten dat dat het geval was. Hamilton had een positie gewonnen en gaf die niet terug. Daarom kreeg hij een tijdstraf van 10 seconden.
Standpunt van de stewards
Hun belangrijkste argumenten waren kort samen te vatten: Verstappen had bij het binnenkomen van Bocht 1 genoeg van de voorzijde voor Hamilton om aanspraak te maken op de lijn. De wielen raakten elkaar licht en dat leidde tot geen sportief gevolg. Bij Bocht 4 daarentegen had Hamilton door het gebruik van het gras een blijvend voordeel behaald.
Reactie van Hamilton
Hamilton reageerde na de race kritisch. Hij noemde het incident in Bocht 1 gewoon racen. Hij zei dat hij het moeilijk vond om te begrijpen waarom hij de enige was die een 10 seconden straf kreeg.
Kort overzicht
- Bocht 1: lichte botsing, beoordeeld als racing incident, geen straf.
- Bocht 2/3: Verstappen tijdelijk op het gras, geen sanctie.
- Bocht 4: Hamilton sneed over het gras en behaalde een blijvend voordeel.
- Gevolg: Hamilton kreeg een tijdstraf van 10 seconden.
De stewards verwezen ook naar eerdere vergelijkbare gevallen waarin geen verdere actie werd ondernomen. Maar in dit geval leidde het baanverlaten op Bocht 4 wel tot een straf.