Wat er in Las Vegas gebeurde
McLaren is na de Grand Prix van Las Vegas met een verklaring gekomen. Beide wagens van het team werden gediskwalificeerd. De plank onder de vloer had te veel slijtage. Daardoor kwamen Lando Norris en Oscar Piastri niet in de uitslag te staan.
Op papier finishte Norris als tweede en Piastri stond op plek vier. Door de diskwalificatie verloor Norris de zes punten die hij op Piastri had kunnen inlopen. Daardoor kon Max Verstappen gelijk komen met Piastri in de strijd om de tweede plaats. De voorsprong van Norris op Verstappen kromp van 42 naar 24 punten.
Belangrijkste oorzaak: porpoising en een falende sensor
McLaren zegt dat aerodynamische oscillaties, oftewel porpoising, de plank vroegtijdig deden slijten. Die verticale schommelingen waren groter dan verwacht. De teams hadden weinig droge trainingstijd in Vegas. Daardoor had McLaren die mate van porpoising niet voorzien.
Daarnaast verloor McLaren op Piastri’s auto een sensor. Die sensor meet hoe dicht de auto bij het asfalt komt. Zonder die data kon het team de bewegingen van Piastri’s auto niet goed volgen. Bij Norris werkte de telemetrie nog wel en dat maakte het monitoren makkelijker.
Acties tijdens de race
Het team merkte al in de openingsronden dat het een probleem werd. Norris ging later in de race veel minder gas geven en coasten. Hij probeerde zo minder dicht over de plank te schuren. Die maatregel werkte soms, maar niet overal.
McLaren zegt dat remmen van snelheid in sommige bochten hielp, maar op andere plekken juist tegenwerkte. De combinatie van het werkgebied van de auto en de karakteristieken van het circuit maakte veel acties ineffectief.
Wat McLaren al had gedaan en wat onduidelijk blijft
McLaren stelt dat het geen buitensporig risico had genomen met de rijhoogte. Voor kwalificatie en race voegde het team zelfs extra marge toe ten opzichte van de instellingen in de vrije trainingen. Toch werd die marge tenietgedaan door onverwachte, grote verticale oscillaties.
Waarom McLaren juist in Vegas zo veel last kreeg, is nog niet helemaal duidelijk. Straatcircuits zijn van zichzelf hobbeliger. Dat maakt plankslijtage gevoeliger. Toch kregen andere teams geen overtreding bij controle, ook wagens uit de top tien niet. McLaren blijft onderzoeken wat de precieze trigger was.
- Sensor op Piastri’s auto faalde, waardoor telemetrie onvolledig was.
- Porpoising veroorzaakte hoge plankslijtage.
- Norris probeerde snelheid te minderen om schade te beperken.
- Andere teams werden niet gediskwalificeerd.
Gevolgen voor het kampioenschap en teambeleid
De dubbele diskwalificatie heeft directe gevolgen voor het kampioenschap. Verstappen profiteerde en komt dichter bij Norris. Piastri verloor in praktische zin ook omdat beide auto’s werden teruggezet.
Er rijzen vragen of McLaren voortaan moet kiezen wie het team beschermt als beide rijders in de titelstrijd blijven. Teamchef Andrea Stella zei dat daar geen reden toe is zolang de cijfers dat niet vereisen. De rijders mogen in Qatar vrijuit racen, volgens het team.
Kijk vooruit: Qatar en lessen voor Woking
De race in Qatar op Lusail is een heel ander circuit dan Vegas. McLaren verwacht daarom geen herhaling van hetzelfde probleem. Desondanks leverde de situatie nuttige informatie op over het werkgebied van de auto en het porpoising-gedrag.
Stella prees de technische ploeg in Woking voor de snelle reactie en het onderzoek. McLaren wil de nieuwe inzichten gebruiken om soortgelijke verrassingen te voorkomen.
Samengevat: een sensorstoring op Piastri’s wagen verhinderde correcte monitoring. Grote verticale oscillaties veroorzaakten onvoorziene plankslijtage. Dat leidde tot twee diskwalificaties en veranderde de kampioenschapsstand.