Max Verstappen heeft in Austin niet alleen gewonnen. Hij heeft het momentum teruggeëist. Met twee poles en twee overwinningen — maximale score voor het weekend — liet hij een duidelijk signaal achter: hij is terug in de strijd en bepaalt deels zijn eigen lot. Dat betekent niet automatisch dat hij de favoriet is. Het betekent wel dat je verstandig zou zijn om op hem te wedden.
Momentum als onmisbare troef
De kern van de discussie is geen wiskunde, maar vorm en ontwikkeling. Verstappen staat 40 punten achter kampioenschapsleider Oscar Piastri, en Lando Norris volgt op 14 punten. Die achterstand maakt Verstappen niet tot de rekenkundige favoriet. Maar zoals Scott Mitchell-Malm opmerkt: het draait om wanneer een coureur zijn topvorm vindt en of zijn team met hem meegaat. Verstappen kruipt langzaam terug in beeld en Red Bull heeft effectief teruggeslagen na de zomerpauze. Dat is precies de combinatie die een achterstand om kan buigen.
Red Bull’s herstel en het belang van ontwikkelingen
Scott wijst terecht op Red Bulls effectiviteit in hun upgradeprogramma. Een coureur is slechts zo goed als de auto die hij krijgt. Verstappen heeft nu opnieuw een consequent sterke auto onder zich. In zo’n situatie verandert de dynamiek: het gaat niet langer puur om punten, maar om wie op cruciale momenten kan domineren. Austin was zo’n cruciaal moment. Als Red Bull niet opnieuw aan kwaliteit verliest, is Verstappen vanaf nu de man met de meeste kans om die momenten te grijpen.
McLaren moet zichzelf heruitvinden
Jon Noble brengt de andere kant: McLaren staat onder druk. Zij hebben dit jaar een periode van voordeel gekend, maar recente races tonen dat die marge dun is geworden. McLaren moet twee dingen doen: technisch terugvinden waarom de auto voordelen verloor en intern afstand nemen van persoonlijke rivaliteiten die afleiden. Andrea Stella’s eerdere opmerkingen over Verstappen lijken in retrospectief het alarm te hebben geslagen. Als McLaren niet snel een grondige reset doorvoert, zullen ze versteld staan van hoe snel een aanvankelijke voorsprong verdampt.
Piastri onder druk — en de noodzaak van foutloze rondes
Gary Anderson onderstreept Piastri’s kwetsbaarheid: hij leidde ondanks een zwak weekend nog steeds het kampioenschap, maar de marge slinkt en concurrentie neemt toe. Het slot van het seizoen brengt meer competitieve auto’s in het veld, waardoor grote scores moeilijker zijn. Piastri moet in Mexico direct foutloos presteren en zo min mogelijk punten weggeven. Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan, zeker nu Verstappen een auto heeft die wint wanneer het telt.
De test voor McLaren’s koers en beloftes
Josh Suttill brengt het moreel-politieke aspect naar voren. Zak Brown zei eerder dat hij op zijn rijdersduo blijft inzetten, ongeacht de beschikbaarheid van Verstappen. Als Verstappen deze titel daadwerkelijk uit de mouw schudt, wordt die uitspraak een pijnlijke toets voor McLaren. De vraag is niet enkel technisch of sportief; het is ook strategisch. McLaren moet zich afvragen of loyaliteit en lange contracten genoeg zijn om een project naar de absolute top te trekken.
Conclusie: Verstappen is nog geen rekenkundige favoriet. Maar hij heeft het momentum, de vorm en een team dat terugvecht. Dat maakt hem de slimme weddenschap voor wie risico’s durft te nemen. McLaren en Piastri hebben nog tijd, maar moeten snel handelen: technisch herstel, intern beheer en foutloze races. Anders kan Verstappen, zoals Suttill suggereert, zelfs vóór Abu Dhabi voor een onconventionele maar verwoestend effectieve comeback zorgen.