De actieradius van een elektrische auto blijft een heikel punt. Nog steeds denken veel mensen dat een elektrische auto niet verder komt dan 100 km en dat het opladen lang duurt. Maar is dit nog steeds een terechte gedachte?
Het antwoord is simpel; nee, de actieradius van elektrische auto’s is sterk verbeterd en dit geldt niet alleen voor Tesla’s en Porsches. Ook de goedkopere modellen van Volkswagen, Skoda, Hyundai, Renault en Nissan laten steeds betere actieradiussen zien. Door deze ontwikkeling worden consumenten ook steeds meer getriggerd om in plaats van een brandstof aangedreven auto over te stappen op een volledig elektrische auto. Inmiddels rijden er in 2020 ruim 135.000 elektrische auto’s rond. Dit is ten opzichte van 2019 een stijging van ruim 4%. Deze stijging zal toenemen als er meer betaalbare elektrische auto bijkomen die daardoor te betalen zijn voor mensen met een budget tot 30.000,- euro. Renault en Skoda brengen dit jaar zelfs modellen van rond de 20.000,- euro. Dit zijn de Twingo en de Citigo. Zoals in de afbeelding hieronder goed zichtbaar is werden in oktober veel Volkswagens ID 3’s verkocht. En is de stijging aanzienlijk, met name van volledig elektrische auto’s. De verkoop van de plug-in hybrids steeg minder hard.
Hoewel de gemiddelde Nederlander zijn accu in 1 dag helemaal niet leeg rijdt, is het toch fijn om te weten dat er inmiddels ruim 1500 snellaadpunten zijn. Als de auto geschikt is voor deze zogenaamde snellaad-techniek, dan is deze binnen een half uur weer voor driekwart opgeladen.
Bovenstaande overzicht werd in 2020 gepubliceerd. Naarmate er meer elektrische auto’s verkocht worden zal het aantal laadstations toenemen.
Kosten snellaad van elektrische auto
Natuurlijk spelen de kosten van autorijden een belangrijke rol bij het kiezen van een auto. Nu kun je de brandstofkosten van een diesel- of benzineauto vrij eenvoudig berekenen, maar bij een elektrische auto is dit toch wat ingewikkelder. De kosten om een elektrische auto op te laden zijn afhankelijk de plek, thuis op kantoor of aan de snellader en van het type auto.
Er wordt in het geval van elektrische auto’s niet alleen betaald voor de stroom, maar ook voor de aangelegde infrastructuur. Als we voor het gemak uitgaan van de kosten per 100 km kom je bij een snellader ongeveer uit op 12,-. Dit is in de meeste gevallen duurder dan kosten voor een gemiddelde benzineauto en laten we het al helemaal niet hebben over dieselauto’s. Gelukkig is thuis opladen een stuk goedkoper. Doorgaans kun je thuis voor de helft, 6,- euro 100 kilometer rijden. Dan wordt het natuurlijk een stuk interessanter en daarnaast betaal je geen wegenbelasting.
Actieradius elektrische auto’s per merk en model
Inmiddels zijn er ruim 60 modellen beschikbaar. Dit aantal zal de komende jaren flink gaan stijgen. De verkoopcijfers zullen met name gaan stijgen als er meer betaalbare modellen bijkomen. Hieronder hebben we het huidige aanbod geplaatst. De actieradius is natuurlijk sterk afhankelijk van je rijstijl, de temperatuur en het landschap. Daarom hebben we de gemiddelde afstanden vermeld: Klik op de link om naar het desbetreffende model te gaan.
Actieradius en kenmerken Audi E-tron
De Audi E-Tron is de eerste volledige elektrische auto van het Duitse merk. Gelukkig voor Audi konden ze bij het zuster concern VW veel afkijken. De modellijn wijkt niet af van andere Audi’s en de achterkant vind ik persoonlijk zeer geslaagd. Deze SUV valt in het hogere segment en is zoals Audi betaamt niet goedkoop. Voor ruim 84.000,- euro kun je de eigenaar worden. Hoewel de topsnelheid van 200 km/h in orde is, mag de sprint van 0 naar 100 km/h in 5,7 seconden indrukwekkend genoemd worden. De Actieradius is natuurlijk afhankelijk van jouw rijstijl en de weersomstandigheden, maar 350 kilometer is met een volledig opgeladen accu goed haalbaar. Deze E-tron heeft een groot accupakket, waardoor het thuis opladen wel wat tijd in beslag neemt. Doorgaans meer dan 12 uur.
Actieradius en kenmerken BMW i3
BMW was er in 2013 vroeg bij met hun BMW i3. Deze volledig elektrische auto werd in de beginjaren uitgevoerd met een kleine accu van 60 Ah, hiermee kon slechts iets meer dan 150 km worden afgelegd. Inmiddels heeft BMW deze accu’s vergroot naar maximaal 120 Ah. De Actieradius nam ook toe naar (afhankelijk van weer en rijstijl) 300 kilometer. Deze BMW i3 is een kruising tussen een compacte MPV en hatchback. De prestaties zijn redelijk, bij 160 km/h houdt het wel op en de acceleratie van 0-100 km/h is redelijk met gem. 7,5 seconden. Natuurlijk verkoopt BMW deze auto niet voor onder de 40.000,- euro.
Actieradius en kenmerken BMW iX3
BMW bouwt nu ook zijn compacte SUV X3 met elektrische aandrijving – niet in de moederfabriek in München of de X3-fabriek in de VS, maar in Shenyang, China.
BMW wilde in eerste instantie eigenlijk alleen de elektrische versie van zijn compacte SUV X3 in China op de markt brengen. Maar Omdat de grotere iX5 pas eind 2021 naar Europa komt en de wachttijd te verkorten, brengt BMW de iX3 nu in januari 2021 naar Europa.
Weinig uiterlijke verschillen met de fossiel aangedreven X3’s
De iX3 is gebaseerd op de normale BMW X3 met diesel-, benzine- of hybride aandrijving en lijkt ook van buitenaf erg op elkaar. Alleen details zoals een grotendeels gesloten radiatorrooster en blauwe carrosseriedelen duiden op de elektrische aandrijving. Ook het interieur en het laadvolume hebben geen last van het accupakket in de voertuig vloer.
Net als bij de verbrandingsmotoren meet de kofferbak van de ix3 tussen de 510 en 1.560 liter. Zoals typerend voor BMW kenmerkt het interieur zich door hoogwaardige materialen. Maar naast fijn aluminium en stijlvol leer gebruikt BMW op sommige plekken ook hard plastic in de iX3, dat duidelijk aanvoelt als met een knipoog “made in China”
Het vermogen van de BMW iX3
De elektrische aandrijving levert maar liefst 286 pk en 400 Newtonmeter op de achteras. Dat is genoeg voor een sprint naar de 100 km/h in minder dan zeven seconden. De iX3 kan concurrenten als de Mercedes EQC en Audi e-tron in deze discipline niet bijhouden, vooral omdat hij niet de vierwielaandrijving van de concurrentie heeft. Een gemiste kans, of moet zijn grote broer, de iX5 straks orde op zaken stellen!?
De ix3 accelereert soepel en snel tot een snelheid van 180 km / u en dit is direct de topsnelheid.
De actieradius van de BMW iX3 is in orde
BMW belooft een actieradius van 460 kilometer voor de ix3. In de praktijk bij een combinatie van landwegen en snelwegen laat de iX3 een gemiddeld verbruik zien van ruim 20 kWh per 100 kilometer. In de praktijk zou de iX3 een goede 300 kilometer moeten kunnen rijden met zijn 80 kWh-batterij, waarvan 74 kWh kan worden gebruikt.
De BMW iX3 snelladen
De ix3 laadt met maximaal 150 kW op bij een geschikt snellaadstation. Het duurt 30 minuten om een lege batterij weer op te laden tot 80 procent. Bij het thuis opladen duurt het zeven en een half uur om volledig op te laden.
Actieradius en kenmerken Citroen C Zero
De Citroën C-Zero is een kleine elektrische auto die verrassend veel ruimte biedt voor zijn kleine formaat. Door de hoge en smalle koets is hij gevoelig voor zijwind en niet extreem comfortabel, maar praktisch is hij zeer zeker wel.
De kleine elektrische Citroën C-Zero deelt de technologie met de Peugeot iOn en de Mitsubishi i-MiEV. Het weggedrag neigt ondanks de achterwielaandrijving tot onderstuur. In te snel genomen bochten grijpt de de ESP snel in en Hobbels worden niet geweldig geabsorbeerd. Het interieur doet een beetje plastic aan en de uitrusting is karig te noemen.
Het vermogen en de prijs van de Citroën C Zero
Deze kleine elektrische auto heeft een 49 kW-motor. Dit is natuurlijk niet overdreven veel en de topsnelheid ligt rond de 130 km/h. De acceleratie van 0 – 100 km/h is bijna 16 seconden. Daaruit kun je concluderen dat vlot meerijden met het verkeer uitdagend is. De prijs van deze uitgesproken creatie bedraagt rond de 22,000,- euro. Dit is dan ook direct het sterkste punt van deze Fransoos.
De Actieradius en het opladen van de Citroën C zero
Dat deze auto niet bedoeld is voor lange snelweg ritten blijkt ook wel uit de actieradius, deze is in de praktijk rond de 100 kilometer. Deze beperkte afstand is te danken aan de kleine accu van slechts 16 kWh. Een voordeel van deze kleine accu is natuurlijk wel het feit dat hij snel is opgeladen. Bij een snellader ben je na een kleine 20 minuten weer voor 80% vol en duurt het normaal laden tot 100% korter dan 4,5 uur.
Actieradius en kenmerken Citroen e-C4
Deze Citroen e-C4 kwam in 2020 op de markt en is geen standaard hatchback. Neen het is om in Citroen haar eigen woorden te spreken, een Crossover. Dat wil zeggen dat de auto een “wat” hogere instap heeft. Deze Citroen gaat meedoen in het C-segment en het design met de afkopende daklijn doet een beetje denken aan de GS van welleer. Door de uitgesproken carrosserie zet het franse merk een auto in de markt voor de liefhebbers van eigenwijze lijnen. Het onderstel is niet heel vernieuwend, want deze wordt ook gebruikt in de Peugeot 2008, de Citroen C3 en de Opel Mokka. Dit onderstel voldoet in het dagelijks gebruik prima, maar hij is zeker niet gebouwd voor het circuit. Het interieur is best strak voor een Citroen en voorzien van alle gemakken zoals een 10 inch touchscreen. De actieradius is volgens de fabrieksopgave 350 kilometer. Dit is met een batterij van 50 kWh erg optimistisch, ook omdat het hier om een hogere koets gaat. Daarom zou deze Citroen in de praktijk ruim 250 kilometer moeten kunnen afleggen. Vervolgens laadt de batterij in net geen 14 uur volledig op. Met snelladen kun je in 30 minuten de accu weer 80% opladen. De topsnelheid bedraagt 150 km/h, de acceleratie van 0 naar 100 km/h is niet officieel opgegeven, maar deze snelheid zou rond de 10 seconden bereikt moeten worden. Tot slot kost deze Citroen e-C4 rond de 40.000,- euro.
Actieradius en kenmerken DS DS3 Crossback
Als je een kleinere SUV-vormig auto’s zoekt, dan heb je bij de ‘premium’ merken veel keuze. De Audi Q2, Mini Countryman, VW T-Cross… de lijst gaat maar door. Als je er echter een wilt die niet door een benzine- of diesel motor wordt aangedreven, maar uitsluitend op elektriciteit, dan is de lijst een stuk korter. Gelukkig heeft DS (de premium Citroën) de volledig elektrische DS 3 Crossback E-Tense. De E-Tense heeft een batterij van 50 kWh. De actieradius zou in de praktijk ruim 300 kilometer moeten zijn. Het vermogen is 134 pk en stuwt de DS3 in 9 seconden naar 0-100 km / u. De topsnelheid houdt met 150 km/h niet over, maar is in Nederland voldoende. De accu kan in 30 minuten van nul tot 80 procent worden opgeladen, uiteraard praten we dan over een snellader.
Actieradius en Kenmerken Honda e
Met een lengte van 3.895, een breedte van 1.750 en een hoogte van 1.512 mm heeft de Honda e ongeveer de afmetingen van een Ford Ka + of Toyota Yaris.
Het interieur van de Honda e is strak en futuristisch. Het dashboard bestaat uit drie schermen die tot één geheel met elkaar zijn verbonden en zich over de gehele breedte uitstrekken. Links en rechts hiervan zijn nog twee 6-inch monitoren die het realtime beeld laten zien dat door de achteruitkijkspiegels wordt verzonden.
Binnenruimte Honda e
Veel ruimte is er niet, de materialen in het interieur hebben een conservatieve, ecologische werking. De stoelen zijn bekleed met grijze stof en zitten comfortabeler dan ze eruitzien. De delen van het dashboard die niet achter de monitoren verdwijnen, zien eruit als de folies die op zeer oude cassetterecorders op hout zijn geknipt – en zo voelen ze ook.
Een mix van grijze stof en hard plastic wordt gebruikt als bekleding op de deuren. “Lounge-sfeer”, zo noemt de marketingafdeling van Honda het met zijn creatieve uitbundigheid. Immers: voorin is er genoeg ruimte voor twee passagiers, achterin wordt het pas echt krap als de voorstoelen helemaal naar achteren worden geschoven – er is dan niet veel ruimte over voor de achterpassagiers.
De laadruimte zorgt voor slechts 171 liter – zelfs een Smart heeft nog meer. Wie de – doorlopende – achterbank van de Honda e neerklapt, kan officieel tot 861 liter bagage meenemen.
Vermogen en prestaties Honda e
Honda biedt de elektromotor aan in twee vermogensniveaus: In de Advance komt het neer op 154 pk / 113 kW en een koppel van 315 Nm, wat direct beschikbaar is, zoals gebruikelijk bij elektrische auto’s. Daarmee haalt de Advance het van stilstand naar 100 km/h in ongeveer acht seconden,
De normale Honda e heeft hetzelfde koppel en 136 pk / 100 kW en die heeft 9,5 seconden nodig voor de sprint van 0 naar 100 km/h. Beide versies hebben een maximale snelheid van 145 km / u. Dat is niet bepaald geweldig – maar de Honda e is sowieso niet echt bedoeld voor lange ritten op de snelweg en in Nederland kun je tegenwoordig goed met het verkeer meerijden.
De Actieradius en het (snel) laden van de Honda e
De Honda e is met name ontwikkeld voor stad en omgeving. De actieradius is hier op afgestemd, het officiële bereik is goed voor 210 tot 220 kilometer, in de praktijk zal dit iets meer dan 160 kilometer zijn. De ingebouwde lithium-ion accu heeft een capaciteit van 35,5 kWh en is bij een snellader binnen 30 minuten weer 80% opgeladen. Het volledig opladen neemt met de zogenaamde “Honda Power Charger” 4 uur in beslag, met een conventionele kan het ruim 15 uur duren. Tot slot is de Honda e vanaf een kleine 35.000,- euro beschikbaar.
Elke auto kent problemen, zo ook de Alfa Romeo 147. De Alfa 147’s zijn betrouwbare auto’s als ze goed worden onderhouden, maar zoals bij alle voertuigen zijn er een aantal punten waar je op moet letten bij de aankoop. In dit artikel lees je problemen die voor kunnen komen bij de Alfa Romeo 147. Vanuit deze informatie weet je waar je bij de aankoop op moet letten.
De befaamde Twins Sparks
De motoren (twin sparks) in Alfa Romeo’s gebruiken olie. Als je de olie controleert en er zit weinig of geen olie in het carter, dan is dit een indicatie dat de auto niet is bijgehouden door een liefhebber. Het is waarschijnlijk het beste om op dit punt weg te lopen.
Let op de distributieriem interval en de nokkenasversteller
De distributieriem is een belangrijk punt bij de 147. Deze kregen bij de introductie een interval termijn mee van 120.000 kilometer. Maar Alfa Romeo bracht dit terug naar 60.000 kilometer omdat de distributieriem regelmatig braken. Er kan wel eens een ratel komen van de 4 cilinder motoren waardoor ze klinken als een diesel, dit is de nokkenasversteller en dient vervangen te worden.
De Alfa Romeo met de JTD motoren
De dieselmotoren zijn zeer betrouwbaar zonder echte zwakke punten. Ook hier is de distributieriem interval vrij kort, met 120.000 kilometer of maximaal 5 jaar. Let er op dat bij het wisselen van de distributieriem de waterpomp ook vervangen is/wordt. Deze staan niet bekend om hun hoge kwaliteit. Daarom dient deze bij elke riemwissel vervangen te worden. De JTD motor is uitgerust met het commainrail-systeem, wat zorgt voor goede prestaties in termen van verbruik en vermogen.
Let op de Twin-spark heeft 8 bougies
De Twin-Spark motor heeft met-name boven in het toerengebied een mooie vermogens afgifte. Daarentegen is door dit karakter de Twin-Spark niet echt zuinig, 1 op 12-13 is haalbaar, maar dan moet je geen zware rechtervoet hebben. De bougies gaan ongeveer 120.000 kilometer mee en kosten tussen de 10-15,- euro per stuk. Onthoud dat een twin spark 8 bougies heeft en dus best een dure aangelegenheid kan zijn om ze allemaal te vervangen.
De luchtmassameter en de thermostaat
Wanneer de Alfa 147 weinig vermogen heeft of onregelmatig loopt, dan kan dit liggen aan een defecte luchtmassameter. Op zich zijn de kosten voor een nieuwe luchtmassameter niet heel hoog. Dit hoeft dus geen onoverkomelijk probleem te zijn. Als de 147 niet op temperatuur komt en blijft hangen op 70 graden, dan is waarschijnlijk de thermostaat kapot. Ook deze reparatie is niet heel duur en wordt regelmatig uitgevoerd bij deze types.
Sluiten alle panelen goed aan?
Als je naar een Alfa Romeo 147 kijkt, controleer dan de openingen in de panelen om er zeker van te zijn dat ze allemaal goed aansluiten. Schade door een ongeval kan opgemerkt worden in de slechte pasvorm van de panelen. Je kunt ook even onder de dorpels kijken of er deuken en een licht afwijkende kleur waarneembaar is.
De koppeling en de versnellingsbak (selespeed)
De Koppelingen en versnellingsbakken zijn zeer betrouwbaar, een versleten koppeling heeft de neiging te bijten op de top van zijn slag en aangezien ze zichzelf aanpassen, betekent een hoog aangrijppunt dat er binnenkort een nieuwe koppeling nodig is. De versnellingsbakken zijn over het algemeen probleemloos. De Selespeed kennen daarentegen meer problemen, meestal elektronisch vaan aard. Controleer dat alle versnellingen soepel schakelen zonder te knarsen. Zorg ervoor dat u bij Selespeed-auto’s controleert of alle verschillende manieren van schakelen worden werken, dwz de peddels, de versnellingspookknop en de stadsmode.
De ophanging van de Alfa 147
De ophanging van Alfa 147 is gevoelig. De bovenste draagarm kunnen speling hebben aan beide uiteinden en kan zich uiten als een gekraak wanneer je over een verkeersdrempel rijdt. Daarnaast heb je nog kans op versleten ophangingsbussen en stabilisatorstangen. Dit wordt verstaan onder normaal onderhoud en draagt bij aan de goede stuureigenschappen van de 147.
Roest, interieur en elektronica
Bij de Alfa Romeo 147’s zijn weinig problemen met roest, aangezien de auto’s allemaal af fabriek zijn verzinkt en alle interieurbekleding zeer slijtvast is. De elektra van het interieur is over het algemeen ook erg betrouwbaar, maar het is de moeite waard om te controleren of alles werkt wanneer u de auto test. Controleer deze zaken:
controleer de ventilator,
elektrische spiegels,
elektrische ramen,
aansteker,
radio,
klimaatregeling,
ruitenwissers,
ruitensproeiers,
verlichting,
zonnedak,
achterklepontgrendeling,
benzineklep ontgrendeling,
achterruitwisser.
Het is ook belangrijk om te controleren of de verschillende elektronische systemen op de auto in goede staat verkeren. Wanneer je de auto start, worden er drie belangrijke systemen gecontroleerd door de auto, deze hebben allemaal een waarschuwingslampje dat gaat branden bij het opstarten en een paar seconden later uitgaat als het lampje NIET gaat branden of blijft branden? Dan is er een storing in dat systeem die moet worden gerepareerd.
Deze systemen zijn airbag, ABS en motormanagement. Het airbaglampje is een mannetje met een grote ballon voor zich die linksonder tussen de toerenteller en snelheidsmeter staat. Het ABS-lampje is een cirkel met ABS in het midden dat zich weer tussen de twee instrumenten bevindt en het brandstofinjectie lampje bevindt zich rechtsboven op de toerenteller en ziet eruit als een gele motor. Onthoud dat ze een paar seconden branden en dan uitschakelen. Het display in het midden van het dashboard moet ook waarschuwen voor eventuele storingen. De 147 heeft ook een CAN-lijn die de verschillende computers in de auto met elkaar verbindt. Eventuele storingen op een van de bewaakte systemen worden aangegeven door een knipperend lampje in het instrumentenpaneel.
De ruitenwisser vervangen is bijna in alle gevallen een makkelijk klusje waarvoor je niet direct naar de garage hoeft. In dit artikel geven we instructies voor het vervangen van ruitenwissers en geven we onderhoudstips en achtergrondinformatie over de ruitenwissers.
Werking ruitenwissers
De ruitenwisserarm is verbonden aan de ruitenwissermotor. De laatste zorgt voor de beweging van de ruitenwissers. Als laatste onderdeel is er natuurlijk de ruitenwisser zelf, die wordt gemonteerd aan de ruitenwisserarm.
De taak van de ruitenwissers
De wisser moeten het gezichtsveld van de bestuurder vrij houden, zodat regen, sneeuw en natte sneeuw, het zicht niet te veel belemmert. Ze moeten rustig hun werk doen en geen onaangename geluiden maken. Daarnaast mogen ze geen strepen achterlaten.
Verleng de levensduur door ze niet te misbruiken
De ruitenwissers mogen niet worden misbruikt als alternatief voor het handmatig reinigen van de voorruit. Als je bladeren, vogelpoep of hardnekkige insecten op de voorruit hebt zitten. Dan is het beter dit handmatig te verwijderen. Dit beschermt de rubbers en verlengt de levensduur van de wisserbladen. Uiteraard zijn de ruitenwissers ook geen geschikt hulpmiddel om ijs en sneeuw van de ramen te verwijderen. Als je geen raam-verwarming hebt, moet je de ijskrabber gebruiken en dus niet de ruitenwissers. Zware sneeuwbelastingen zorgen ervoor dat de armen buigen en op een gegeven moment kan de ruitenwissermotor doorbranden.
Hoe vaak moet je de ruitenwissers vervangen?
De informatie over de aanbevolen vervangingsintervallen voor ruitenwissers varieert sterk per merk en model. Sommige merken geven 6 maanden aan, andere zelf tot 4 jaar. Doorgaans kan je ongeveer 2 jaar met een setje doen. Dit betekent echter niet dat ze noodzakelijk na 2 jaar vervangen moeten worden. Wie geen strepen ziet, tevreden is met het wis resultaat, geen piepen of ander geluid hoort, kan ze laten zitten. Hierin is 4 jaar toch vaak wel de maximale tijd.
Haak en flatblade ruitenwissers vervangen
Het traditionele ruitenwissersysteem is een zogenaamde haakarm. Zoals de afbeelding hieronder goed weergeeft zit er een haak in de wisserarm. Indien er geen roest aanwezig is op de wissers of armen, dan is verwisselen erg eenvoudig:
Klap de armen omhoog
Voel of er een klein beetje beweging bij de haak aanwezig is. Zo niet, spuit er dan eerst een beetje kruipolie op. Dit moet soms een nachtje inwerken.
Als er beweging in zit, dan klik je het palletje in
Draai vervolgens de ruitenwisser horizontaal en schuif hem uit de haak naar beneden
De nieuwe ruitenwisser plaats je horizontaal
Schuif de wisser omhoog in de haak, totdat deze klikt.
Nu heb je de nieuwe ruitenwissers gemonteerd en kun je weer 2 jaar vooruit.
De flatblades (platte ruitenwissers) hebben vaak een schuifsysteem. Bij bijvoorbeeld Bosch schuif je de ruitenwisser in de arm. Het los en vast klikken gaat in de geval ook met een palletje die je moet indrukken. Gebruik nooit teveel kracht hierdoor kan de arm buigen, of erger afbreken. Een nieuwe ruitenwisserarm is vele male duurder dan een setje wissers.
Een goede voordelige kleine auto, welke merken en modellen komen hiervoor in aanmerking? Nieuwe auto’s in deze klasse zijn verkrijgbaar vanaf ongeveer 9.000 euro. Tweedehands houden deze kleine auto’s hun waarde goed vast. Waardoor de afschrijving beperkt is. Hierdoor is het lastig kiezen tussen een nieuwe en een tweedehands exemplaar.
Met welke punten je rekening moet houden bij de aanschaf van een kleine auto lees je in dit artikel. Daarnaast hebben we enkele modellen uitgelicht die veel worden verkocht in dit segment.
Naast de grootte van de auto speelt in de meeste gevallen ook de prijs een grote rol – het kopen van een gebruikte of nieuwe auto is immers een van de grotere investeringen in het dagelijks leven.
Wat onderscheidt een kleine auto?
Bij het kopen van een nieuwe of gebruikte auto heb je de keuze uit veel verschillende voertuigklassen – inclusief micro- en kleine auto’s, midden- en hogere klasse of SUV’s. Welke auto in welke categorie valt, is echter niet altijd zo eenvoudig te bepalen, omdat hier geen vaste definitie voor bestaat. In de regel wordt aangenomen dat de modellen binnen een voertuig klasse qua maat en vorm vergelijkbaar zijn en qua prijs met elkaar concurreren.
Bij het kiezen van een model is het raadzaam om vooraf te bedenken welke eisen je aan een auto stelt, voor hoeveel personen moet deze geschikt zijn, rij je voornamelijk in de stad of ook geregeld op de snelweg? En wil je bijvoorbeeld een fiets in de achterbak kunnen gooien? Allemaal vragen waarop je voor het aanschaffen van een auto antwoorden op zou moeten hebben. Hoewel goedkope kleine auto’s over het algemeen geen pakezels zijn is het bijvoorbeeld wel goed om te controleren of de achterbank neerklapbaar is. Op die manier kom je straks bij de Ikea niet voor onverwachtse verassingen te staan.
Een klein afgemeten auto is handig in de stad
Kleine auto’s zijn door hun afmetingen zeer geschikt voor stadsverkeer. Ze zijn bijzonder wendbaar en passen ook in kleine parkeerplaatsen – een echt voordeel in grote steden, waar de parkeerruimte beperkt is. De gemiddelde afmetingen van een kleine auto is ongeveer 3,50 meter lang en 1,50 meter breed. Ter vergelijking: auto’s in het hoge segment hadden een gemiddelde grootte van rond de 5 meter lang en 2 meter breed, een aardig verschil dus.
Bovendien zijn kleine auto’s ook relatief goedkoop in vergelijking met het hogere segment. In de regel zijn zeer goedkope kleine auto’s verkrijgbaar vanaf ongeveer 10.000 euro, maar normaal gesproken moet je voor nieuwe voertuigen met basisuitrusting rekening houden met kosten vanaf ongeveer 11.000 euro.
Er moet echter worden opgemerkt dat goede en goedkope kleine auto’s meestal minder comfort, extra’s en veiligheids- en rijhulpsystemen bieden dan modellen uit de hogere klasse. Jarenlang was het ook zo dat kleine auto’s veel zuiniger zijn dan grotere. Dit is echter niet langer algemeen van toepassing. De nieuwe generatie VW Golf is bijna net zo zuinig als zijn veel kleinere broertje de VW Up.
Wat kosten Goedkope kleine auto’s?
In Nederland wordt de prijs van auto’s met name bepaald door belastingen zoals BPM en BTW. Hierdoor zijn er nagenoeg geen auto’s meer die minder dan 10.000 euro nieuw kosten. De Nederlandse prijzen liggen gemiddeld 20% hoger ten opzichte van Duitsland. Hieronder hebben we de meest populaire modellen benoemd. Waarmee we ook zelf hebben gereden en dus een waarde oordeel over kunnen vellen. Naast deze de onderstaande modellen zijn er nog de Kia Picanto, Nissan Micra en Hyundai i10.
De VW Up, Seat Mii en Skoda Citigo
Je hebt vast wel een voorkeur als het aankomt op merk. Gelukkig hebben de meeste merken aanbod in het kleinste segment. De VW up, Seat Mii en Skoda Citigo zijn nagenoeg dezelfde auto en delen dan ook bijna alle onderdelen. Deze drie halfzussen begonnen bij de introductie allemaal rond de 9.000 euro. Inmiddels is daar door belasting en inflatie ruim 15% bijgekomen.
De Citroën C1, Peugeot 107 en Toyota Aygo
De Citroën C1, Peugeot 107 en de Toyota Aygo hebben net als de modellen van VAG hierboven, allemaal nagenoeg dezelfde onderdelen. Dit was in die tijd opmerkelijk omdat Toyota geen directe band heeft met het PSA concern waar Peugeot en Citroën toebehoren.
Deze Japans/Franse tandem werd bij de introductie aangeboden voor iets meer dan 8.000 euro. Waarbij de Toyota het duurst was. Inmiddels zijn de merken hun eigen weg ingeslagen en delen PSA en Toyota geen goedkope kleine auto meer. De nieuwe modellen zijn allemaal boven de 10.000 euro geprijsd.
De rijervaringen
Wat mag je verwachten van deze kleine auto’s als het op rijden aankomt? De meeste mensen die in dit segment een auto kopen zijn prijsbewust en willen een (kleine) auto die aansluit bij deze filosofie. Toch is het wel fijn als een auto enig comfort met zich meebrengt.
De Citroën C1, Peugeot 107 en de Toyota Aygo
De eerste generatie C1, 107 en Aygo is eigenlijk redelijk basic. De isolatie is matig en de driecilindermotor laat zijn aanwezigheid duidelijk horen. Hoewel het motortje aanwezig is, levert deze wel keurige prestaties in termen van gebruik en prestaties. Eigenlijk is dit onderdeel, de motor misschien wel het beste onderdeel van deze kleine auto. De topsnelheid ligt dicht tegen de 160 km/h aan en hoewel de 0-100 km/h sprint niet indrukwekkend overkomt met 13,5 seconde (dit komt door de bakverhouding) is het een levendig motortje die er altijd wel zin in heeft. Daarnaast ook nog eens heel betrouwbaar – kijk deze video van autoweek er maar eens op na:
Het weggedrag van deze types is goed, hij stuurt direct en zal je niet snel verrassen. Echter wordt deze auto standaard met vrij smalle banden geleverd waardoor de grip in snelle bochten niet oneindig is. Maar daar is deze kleine auto natuurlijk ook helemaal niet voor bedoeld. Op de snelweg is het tegenwoordig met een maximale snelheid van 100 km/h best uit te houden in deze auto. Als je na 19.00 uur toch besluit 130 km/h te gaan rijden, dan wordt het in de auto toch wel wat oncomfortabel door het geluid van de motor en het windgeruis. De opvolgers van deze auto’s, bijvoorbeeld de Peugeot 108 is een stuk volwassener op de snelweg, de isolatie is verbeterd en deze auto heeft een stuk meer comfortabele opties aan boord. Maar of hij betrouwbaarder is dan zijn voorganger valt nog te bezien komende jaren.
Rijervaring VW Up, Seat Mii en Skoda Citigo
Je zou dit VAG model, hoewel hij duurder is dan de Peugeot 107 met elkaar moeten kunnen vergelijken. Toch is het gevoel van dit kleine VW model heel anders, het interieur, de afwerking en zelfs de binnenruimte ogen beter op elkaar afgestemd. Nu wil dit niet direct zeggen dat deze auto beter is, het is maar net hoe je beter interpreteert. Qua duurzaamheid is de VW Up en consorten gevoeliger voor storingen. Dit komt natuurlijk omdat er meer opties en elektronica in deze auto aanwezig is. En hoewel de prestaties vergelijkbaar zijn, vind ik een Peugeot 107 toch alerter op het gas reageren en ook iets scherper sturen. Daar en tegen is deze VW Up wel comfortabeler en stiller op de snelweg.
Conclusie VW Up (Mii/Citigo) vs Peugeot 107 (C1/ Aygo)
Tussen de bovenstaande modellen, de VW Up en Peugeot 107 is het lastig kiezen. Als je iets meer auto voor je geld wilt en toch ook nog wel eens stiekem naar Zuid-Frankrijk op vakantie wilt met de auto, dan is de VW waarschijnlijk de betere keuze. Deze is op lange afstanden gewoon net wat meer in balans en ook stiller, de isolatie en afwerking liggen op een hoger niveau. Als je daarentegen een auto zoekt die het altijd moet doen en je weinig waarde hecht aan luxe dan is een Peugeot 107 waarschijnlijk de betere keuze. Deze Franse Japanner zit goed in elkaar en heeft weinig ingewikkeld techniek, waardoor de reparatiekosten nooit extreem hoog zullen zijn.
De kosten van het vervangen van een koppeling variëren sterk per merk en model. Daarnaast zijn er grote verschillen tussen garagisten en het bijbehorende uurtarief. En dan is er nog de vraag of men het vliegwiel wel of niet mee vervangt. Dit verschil is aanzienlijk.
Alvorens we naar de gemiddelde prijzen gaan, behandelen we eerste de werking en de onderdelen van de koppeling. Door het lezen van dit artikel verkrijgt je meer kennis over dit onderdeel. Vervolgens kun je beter inschatten of jouw garage de juiste kosten berekend voor het vervangen van een koppeling en eventueel het vliegwiel.
Werking van de koppeling
De koppeling is een van de belangrijkste onderdelen van jouw auto. Als je een niet werkende koppeling hebt zal je de auto niet in een versnelling kunnen zetten, rijden wordt dus onmogelijk.
De koppeling en je motor zijn met elkaar verbonden via het vliegwiel in de motor. Als er geen druk op uw koppelingspedaal staat, leidt dit ertoe dat de koppeling wordt ingeschakeld. Hierdoor komt de koppelingsplaat dankzij krachtige veren in contact met het vliegwiel. Er is wrijving tussen deze onderdelen, waardoor er een solide verbinding ontstaat die de beweging van de motor overbrengt op de transmissie.
Koppelingspedaal intrappen
Als je het koppelingspedaal intrapt, ontspant dit de veren die het vliegwiel en de koppelingsplaat bij elkaar houden. Hierdoor wordt de schakel verbroken omdat de koppelingsschijven geen contact meer hebben en niet meer draaien.
Door jouw auto in neutraal te zetten, ontstaat er een opening bij de versnellingsbak waardoor het koppelingspedaal kan worden losgelaten. Met andere woorden, je selecteert geen versnellingen in de versnellingsbak, maar de koppelingsplaat, motor en vliegwiel blijven draaien zonder dat het wiel beweegt.
Onderdelen van de koppeling
Zoals beschreven bestaat de koppeling uit meerdere onderdelen en deze zijn allemaal aan slijtage onderhevig. De meeste mensen zijn bekend met het vliegwiel en de drukgroep, maar er zijn meer onderdelen die de koppeling doen werken. De koppelingsplaat is hier een van en zit tegen het vliegwiel gedrukt. Deze dunne ronde schijf is verbonden met de ingaande as van de versnellingsbak. Daarnaast heb je nog de druklager en de hefboom. Deze zorgen er voor dat de koppelingsplaat los komt van het vliegwiel en er geschakeld kan worden.
Kosten koppeling vervangen per merk en model
De kosten die hieronder vermeld staan zijn altijd een indicatie. De werkelijke kosten verschillen per garage. Daarnaast is het belangrijk dat er bij een garage wordt geïnformeerd of er originele- of aftermarket onderdelen worden gebruikt. Het gebruik van aftermarket onderdelen, kan wanneer een auto op leeftijd raakt een goede manier zijn om het onderhoud betaalbaar te houden. Met deze aftermarket onderdelen kun je al snel 20% besparen op de reparatiekosten van jouw auto.
Hieronder staan de kostenindicaties van de populairste merken en modellen.
Audi A3, A4 en A6 1.9 tdi motor
De bekende 1.9 tdi motor is in heel veel modellen gemonteerd. Van 90 t/m 150 pk, de VAG onderdelen zijn doorgaans goed van kwaliteit. Toch wil door het hoge koppel van deze diesel de koppeling op leeftijd nog wel eens de geest geven.
Koppeling vervangen 1.9 tdi zonder vliegwiel (indicatie): 500-600,- euro,-
In sommige gevallen wordt het tweemassavliegwiel vervangen voor een enkele. Hierdoor kun je iets meer vibratie in de auto ervaren. Daarentegen zijn ze vaak wel slijtvaster.
Audi A3, A4, Q3, Q5, en A6 2.0 tdi motor
Hoewel het 2.0 tdi blok in de beginjaren wat kinderziektes vertoonde, is het wel een fijne motor om mee te rijden. Helaas moet ook bij deze motoren de koppeling wel eens vervangen worden. Helaas zijn de kosten vaak een stuk hoger in vergelijking met de 1.9 tdi.
Koppeling vervangen zonder vliegwiel 2.0 tdi (indicatie) 650 – 800,- euro
Koppeling vervangen met vliegwiel 2.0 tdi (indicatie) 1200 – 1500,- euro
Audi A3 en A4 met de 1.6 benzine motor
De 100 pk sterke 1.6 van VAG is ook veelvuldig gebruikt in auto’s afkomstig van dit concern. Zo ook in verschillende generaties van de A3 en A4. De koppeling is zoals we van VAG mogen verwachten van goede kwaliteit. Naarmate deze auto’s op leeftijd raken en er wordt regelmatig in de stad gereden, waar veel geschakeld wordt, dan kan de koppeling een keer aan de beurt zijn.
Koppeling vervangen 1.6 zonder vliegwiel (indicatie): 450 – 600,- euro,-
Koppeling vervangen 1.6 met vliegwiel (indicatie): 900 – 1200,- euro,-
BMW 1 serie, BMW 3 serie en 5 serie 1.8d en 2.0d
De 2.0d is in veel modellen van BMW geleverd. In de loop der jaren heeft deze soepele en zuinige diesel wel enkele updates ondergaan. Hierdoor kan er een verschil in kosten aanwezig zijn bij het vervangen van de koppeling en het vliegwiel. Versies met een automatische versnellingsbak zijn buiten beschouwing gelaten.
Koppeling vervangen BMW 2.0d zonder vliegwiel (indicatie) 600 – 700,- euro
Koppeling vervangen BMW 2.0d met vliegwiel (indicatie) 1200 – 1500,- euro
Ford Focus en Mondeo 1.6, 1.8, 2.0 en TDCI motoren
Ford staat er om bekend een goede prijs / kwaliteitsverhouding te hebben. Deze vriendelijke prijzen gelden gelukkig ook voor de onderhoudskosten. De onderdelen zoals de koppeling en het vliegwiel zijn een stuk goedkoper in vergelijking met bijvoorbeeld BMW.
De 1.6 en 1.8 en 2.0 motoren in zowel benzine als diesel zijn veel geleverd in Nederland. Hieronder de kostenindicatie voor het vervangen van een koppeling en eventueel het vliegwiel.
Koppeling vervangen 1.6 t/m 2.0 motor (TDCI) zonder vliegwiel (indicatie) 400-500,- euro
Koppeling vervangen 1.6 t/m 2.0 motor (TDCI) met vliegwiel (indicatie) 900-1100,- euro
Peugeot 107, 206, 207, 307, 308 1.0, 1.1, 1.4, 1.6 en 2.0 en HDI motor
Peugeot is in Nederland een populair merk. Van de bovenstaande modellen zijn duizenden verkocht. Daarom is het vervangen van de koppeling van deze modellen een gangbare reparatie. De after market onderdelen voor Peugeot zijn relatief goedkoop omdat ze in grote getalen worden geproduceerd. Hieronder het kostenindicatie overzicht van deze motoren/modellen :
Koppeling vervangen 107 1.0 zonder vliegwiel (indicatie) 300 – 400,- euro
Koppeling vervangen 1.1 en 1.6 motoren zonder vliegwiel 400 – 500,- euro
Koppeling vervangen 1.4 en 1.6 motoren met vliegwiel 900 – 1200,- euro (komt nagenoeg niet voor dat deze vervangen hoeft te worden, omdat dit een enkel/vast vliegwiel is)
Koppeling vervangen 1.6 en 2.0 HDI motoren met vliegwiel 900 – 1250,- euro
Volvo V70, S60, V50, S40, S80, Diesel en Benzine
Met name de Volvo’s uit verleden waren bullet-proof zo ook de onderdelen. Het was eerder regel dan uitzondering dat de koppelingen en vliegwielen van Volvo meer dan 3 ton meegingen. Nu wordt er door Volvo rijders vaak veel gereden, dus 3 ton is voor Volvo begrippen niet ongebruikelijk. De kosten voor het vervangen van een koppeling verschillen sterk per type. De V50 deelt bijvoorbeeld veel techniek met Ford en is daarom relatief goedkoop in onderhoud. Bij de “echte” Volvo modellen, zoals de S60 en eerste generaties van de V70 kunnen de kosten hoger uitvallen.
Koppeling V50 – S40 zonder vliegwiel (indicatie) 400 – 550,- euro
Koppeling V50 – S40 met vliegwiel (indicatie) 900 – 1200,- euro
Koppeling V70, S60, S80 zonder vliegwiel (indicatie) 700 – 900,- euro
Koppeling V70, S60, S80 met vliegwiel (indicatie) 1500 – 1800,- euro
VW Polo, Golf en Passat
Zoals bij de meeste mensen bekend delen Audi en VW veel onderdelen en behoren ze beide tot het VAG concern. Een VW specialist zal in bijna alle gevallen werken aan Audi, VW, Seat en Skoda. De prijzen voor het vervangen van een koppeling en eventueel het vliegwiel zullen dan ook niet veel verschillen. Wel is bijvoorbeeld de VW Polo geleverd met kleinere motoren waaronder de 1.2 driecilinder. De prijzen voor het vervangen van een koppeling excl. en incl. het vliegwiel staan hieronder vermeld.
Koppeling Polo zonder vliegwiel (indicatie) 400 – 600 euro,-
Koppeling Polo met vliegwiel (indicatie) 900 – 1200 euro,-
Kijk voor de TDI varianten bij Audi – de kosten zullen vergelijkbaar moeten zijn.